Answer:
The third graph is correct
Step-by-step explanation:
Hiiii,
Since the sign is < and doesn't have a line underneath (or equal to), it means we have an open circle. We also know that the line has to go to the left because all the values that go to the left make the inequality true. If they go to the right, it won't be true because the value will be greater than 21 and we need it to be less than 21.
Hope this helps :)
Find the perimeter of the triangle if x = 2.
HELP ANSWER HOWLE PAGE PLS
Step-by-step explanation:
an acute angle is less then 90 degrees, a right angle is 90 degrees, an obtuse angle is more than 90 degrees, a straight angle is 180 degrees, and a reflex angle is more than 180 degrees but less then 360 degrees
how would i do number 2?
Answer:
m=2
Step-by-step explanation:
When you put a number into the inverse of a function (f^-1) you get the original number back.
Ex: f^-1(11) = (11-3)/2 = 4
f(4) = 2×4+3 = 11
So, f(-5)=-2
So, when x is -5,
f(x) = -2
f(x)=m(-5)+8
-2=m(-5) + 8
m=2
MUST EXPLAIN NOT A STRAIGHT UP ONE ANSWER OR REPORTED
Create an inequality that models the situation and explain how I wrote the equation and how I solved it, then answer the question: How many cell phones can this family have?
A cell phone company charges $50 plus $40 per line each month. Luke must spend under $170 on his family's cell phone bill each month. How many cell phones can his family have?
A. Write an inequality to solve this situation.
B. Solve the inequality to answer how many cell phones this family can have.
C. Explain how you solved the inequality.
Answer:
Step-by-step explanation:
170=40x+50
170=40x+50 subtract 50
120=40x divide by 40
3=x
Answer:
50+40x2=130
Step-by-step explanation:
the family can have 2 cell phones
I solved by finding the cost of the phone companys charge then the cost of 2 lines
Helllllpppppp!
I went to Starbucks and purchased three coffees and two cake pops with a total cost of $7 dollars. Then I
went to Einstein Bagels and purchased two coffees and four cake pops for $8 dollars. What is the price for a
single coffee and single cake pop?
x=cost of a single coffee
y= cost of a cake pop
3x+2y+7
2x+4y+8
Answer:
Step-by-step explanation:
The system of equations is:
● 3x + 2y = 7
● 2x + 4y = 8
Where x is the price of a single coffee and y is the price of a single coffee
We will solve this simultaneous equations using the graphing method:
The solutions is the intersection point of to the lines.
(Picture below)
The intersection point is (1.5,1.25)
Answer:
x = 1.5
y =1.25
Step-by-step explanation:
3x+2y=7
2x+4y=8
Multiply the first equation by -2
-2(3x+2y=7 )
-6x-4y = -14
Add this to the second equation
-6x-4y = -14
2x+4y=8
----------------
-4x = -6
Divide by -4
-4x/-4 = -6/-4
x = 1.5
Now find y
3x+2y=7
3(1.5) + 2y = 7
4.5 +2y = 7
Subtract 4.5 from each side
2y = 2.5
Divide by 2
y = 1.25
What number must we multiply by -2/3 to get a product of 3/4?
Answer:
5/4
Step-by-step explanation:
hope this helps ;)
Part A Can you map shape I onto shape II by a sequence of transformations? If so, give a sequence of transformations that maps shape I onto shape II.
Part B
Complete the sequence of transformations you found in part A, but in a different order. Does this also map shape I onto shape II? What does this mean?
Question 2 Part A
If you reflect any shape across the x-axis and then rotate it 90° clockwise about the origin, do you get the same result as if you reflect it across the y-axis and then rotate it 90° counterclockwise about the origin? What does this mean?
Part B
If you reflect any shape across the x-axis and then rotate it 180° about the origin, do you get the same result that you would if you reflect it across the y-axis and then rotate it 180° about the origin? What does that mean?
Part C
If you reflect any shape across the x-axis and then across the y-axis, do you get the same result that you would if you rotated it 180° about the origin? What does that mean?
Part C is the answer
mark me brainliest pls
Write the phrases as a variable expression. 1. 11 more than a number. 2. A number decreased by 10 3. The product of 9 and a number. 4. 10 times a number. 5. A number multiplied by 3
Answer:
I'm not sure but you can try to snap a pic next time for better answer
Step-by-step explanation:
I'm not sure what you mean
The steps that Malcolm performed to simplify the expression
3.4
×
(
3.6
−
2.8
)
2
are shown.
Step
1
:
3.4
×
0.8
2
, determined by hand
Step
2
:
1.7
×
0.4
, determined by hand
Step
3
:
0.68
, determined using a calculator
Which statement is true?
Answer:
The answer should be 9 9/20
Step-by-step explanation:
You need to take the total volume of the regular box and multiply it by the downsize of 3/10 and that leaves you with 9.45.
What is the total amount Teresa paid at the bookstore?
Answer:
$ 25.53
Step-by-step explanation:
will you please give me brainiest
Answer: The answer is 25.53
Which is the better buy?
Sara Lee Turkey for $6.58 per pound.
Butterball Turkey for $11.16 for 2 pounds?
Hint: Find the cost per pound. The smaller the cost, the better the deal!
Answer:
11.16 for 2 pounds!
Step-by-step explanation:
6.58 for each pound is too much times it by two itll be more than 11.16 so your answer is Butter Turkey
Answer:
0.152 and 0.179
Step-by-step explanation:
All I could come up with.
Hope it helps :)
Find the distance between the following two points: (3, 5) and (4, -4)
A.71
B 102
C 82
D 92
Answer:
option c (82) is the answer
plsss help meeeeeeeee
Answer:
121
Step-by-step explanation:
the upper quartile is the left side on the box
Answer:
the upper quartile is 121
(1/6) to the 2nd power
Answer:
0.0277777778
Step-by-step explanation:
\(\frac{1}{6} ^{2}\)
\(\frac{1}{6}\) × \(\frac{1}{6}\) = 0.0277777778
The answer is 0.02777777777
The sevens just keep going
Just put a line right beside the last 7 so show it's infinte
please help!!!!! due today
Answer: is C
Step-by-step explanation:
What is the solution to this equation?
−1/5(x+1 3/4)=−2 1/
2
Responses
x=21 1/4
x equals 21 and 1 over 4
x=14 1/4
x equals 14 and 1 over 4
x=10 3/4
x equals 10 and 3 over 4
x=3 3/4
I WILL GIVE BRAINLYEST
Answer:
10 3/4
Step-by-step explanation:
\(x + \frac{7}{4} = - \frac{5}{2} \times - \frac{5}{1} \\ x = \frac{25}{2} - \frac{7}{4} \\ x = \frac{43}{4} \\ x = 10 + \frac{3}{4} \)
ANSWER FAST YO
An English test has 20 questions. A student answers 75% correctly.
How many questions does the student answer correctly?
Enter your answer in the box.
_____ questions
Answer:
The student answers 15 answers correctly.
Answer:
15
Step-by-step explanation:
hope it helps
Based on the line plot shown below, which amount of cheese was ordered once?
A line plot titled
A.
1
pound
B.
1
1/4
pounds
C.
1/2
pound
D.
1
1/2
pounds
Answer:
Please provide an image of the line plot so your question can be answered.
Option (D) 1 1/2 pounds
I got this question once in a quiz.
Find the Area of the figure below, composed of a rectangle and two semicircles.
Round to the nearest tenths place.
Express the missing divisor using a power of 10. Explain your reasoning using a place value model. 5.2 ÷ ___ = 0.052 *
Answer:
the answer is 100
Step-by-step explanation:
bc it is moved over 2 places to the left, plz can i be brainliest
the answer is 100
bc it is moved over 2 places to the left
A fruit juice recipe calls for 2 parts orange juice and 8 parts pineapple juice. Which proportion can be used to find the amount of orange juice, j, that is needed to add to 18 L of pineapple juice?
2 over 8 equals j over 18
8 over 2 equals j over 18
8 over j equals 2 over 18
16 over 18 equals j over 100
The correct proportion to use to find the amount of orange juice, j, needed to add to 18 L of pineapple juice is:
2/8 = j/18
This proportion relates the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe (2:8) to the amount of orange juice needed to add to 18 L of pineapple juice. By cross-multiplying, we can solve for j as follows:
2/8 = j/18
218 = 8j
36 = 8*j
j = 36/8
j = 4.5
Therefore, you would need to add 4.5 L of orange juice to 18 L of pineapple juice to create the fruit juice recipe that calls for a ratio of 2 parts orange juice to 8 parts pineapple juice.
Answer:
2 over 8 equals j over 18Step-by-step explanation
2 over 8 equals j over 18
This proportion represents the ratio of orange juice to pineapple juice in the recipe. By setting up the proportion, we can solve for the value of 'j,' which represents the amount of orange juice needed.
So, the correct proportion is:
2 over 8 equals j over 18
PLS PLS HELP!!!!!!!! LOOK AT THE PICTURE
NO WRONG ANSWERS PLEASE :(
Answer:
The probability of landing a number greater than 2 is 3/4. The probability of landing a number less than 3 is 1/4.
Step-by-step explanation:
3 out of the 4 numbers are greater than 2. 1 out of the 4 numbers is less than 3.
PLEASE I NEED THIS ASAP MY TEST HAS AN ANSWERR PLEASEEE
What is the value of x?
-3x + 8 = 38
Answer:
-10
hope it helps
One bag of peanuts costs $ 1.52. How many bags can you buy with $34.96?
HELP ANSWER THIS I WILL GIVE TEN POINTS AND THANKS!
REMEMBER TO EXPLAIN STEP-BY STEP! AND GET THE CORRECT ANSWER!
The units and tens digits of one-two digit integer are the tens and units digits of another two- digit integer, respectively. If the product of the two integers is 4930, what is their sum?
Answer:
(10t + u)(10u + t) = 4,930
100tu + 10t^2 + 10u^2 + tu = 4,930
101tu + 10t^2 + 10u^2 = 4,930
10t^2 + (101u)t + (10u^2 - 4,930) = 0
(101u)^2 - 4(10)(10u^2 - 4,930)
= 10,201u^2 - 400u^2 + 197,200
= 9,801u^2 + 197,200
We see that u = 5 gives 442,225.
√442,225 = 665
(10t + 5)(50 + t) = 4,930
500t + 10t^2 + 250 + 5t = 4,930
10t^2 + 505t - 4,680 = 0
2t^2 + 101t - 936 = 0
t = (-101 + √(101^2 - 4(2)(-936)))/(2×2)
= (-101 + √17,689)/4
= (-101 + 133)/4 = 32/4 = 8
So the numbers are 58 and 85.
58 + 85 = 143
A herd of 35 horses has 18 white and some black horses. What is the ratio of white to black horses?
(Ty for the help :D )
Answer:
18:17
Step-by-step explanation:
If there are 35 horses in all you must subtract
35-18=17
so there are 17 black horses there for the ratio is 18:17
Which is a way to find the equation of a line that best fits this data?
A way to find the equation of a line that best fits this data include the following: A. Use the coordinates of points B and D to find the slope and then the equation of the line that passes through them.
What are the characteristics of a line of best fit?In Mathematics, there are different characteristics that are used for determining the line of best fit on a scatter plot and these include the following:
The line should be very close to the data points as much as possible.The number of data points that are above the line should be equal to the number of data points that are below the line.By critically observing the scatter plot using the aforementioned characteristics, we can reasonably infer and logically deduce that data points B and D represent the line of best fit because they are in a linear pattern.
Read more on line of best fit here: brainly.com/question/12284501
#SPJ1
Please Hurry. I need this answer quickly please.
Answer:63
Step-by-step explanation:
multiply 72 by 7 then divide i by 8
(72×7)/8
=63
It's 63.
simplify the equation 7/8×72 multiple 7×9 solution is 63
Answer all of these questions.
1) If a total of 160 people bought drinks at the stadium on Friday, how many could be expected to have ordered a medium?
2) If a total of 480 people bought drinks at the stadium on Saturday, how many could be expected to have ordered a small?
3) If a total of 100 people bought drinks at the stadium on Monday, how many could be expected to have ordered a small, medium, or large?
1 Each person can have ordered a medium drink if they bought drinks at the stadium on Friday. Therefore, 160 people can be expected to have ordered a medium drink.
If the total cost of all five meals was $51.94 which included a 6% sales tax, what was the cost of one meal before tax was added?
Answer:
259.7
Step-by-step explanation:
hope this helps!
Answer:
$9.80
Step-by-step explanation:
An easy way to work out the original cost is to do this:
The total cost of all meals is 100%.
If we know the percentage added on top of that is 6%, we know the total is now 106% of the original price.
To work out what the original price is, divide the current amount by 106.
This gives you $0.49, then divide that by 100.
This will give you $49, which is the original cost of the meals without the 6%.
If the meals are all priced the same, dividing $49 by 5 will give you $9.80.