The monthly payments of the loan are illustrations of linear function
It will take Joel 37 months to pay off these two loans if they are $21,500 in total
For the first loan, we have:
Initial payment: $2000Monthly payment: $300For the second loan, we have:
Initial payment: $1000Monthly payment: $200So, the monthly payment (y) after each month (x) is:
\(y_1 = 2000 + 300x\) --- loan 1
\(y_2 = 1000 + 200x\) -- loan 2
Add both equations to get the monthly payment for both loans
\(y = y_1 + y_2\)
So, we have:
\(y = 2000 + 1000 + 300x + 200x\)
\(y = 3000 + 500x\)
The total loan is $21500.
So, we have:
\(3000 + 500x = 21500\)
Subtract 3000 from both sides
\(500x = 18500\)
Divide both sides by 500
\(x = 37\)
Hence, it will take Joel 37 months
Read more about linear functions at:
https://brainly.com/question/15602982
The radius is 7. Find the circumference of p. Leave your answer in terms of pi.
Answer:
Step-by-step explanation:
Hi there!
According to the question;
radius (r) = 7
We know,
Circumference (c) = 2πr
= 2π * 7
= 14π
Therefore the circumference of p is 14π.
Hope it helps!
Answer:
C.
Step-by-step explanation:
solve it
\( \sqrt{2x + 1} - \sqrt{x + 1} = 2\)
check for extraneous solutions
Take note of the domain of possible solutions:
• √(2x + 1) is defined for 2x + 1 ≥ 0, or x ≥ -1/2
• √(x + 1) is defined for x + 1 ≥ 0, or x ≥ -1
So any solutions to this equation must fall in the interval x ≥ -1/2, or [-1/2, ∞).
To solve, move one of the root expressions to the right side, then square both sides:
√(2x + 1) = 2 + √(x + 1))
[√(2x + 1)]² = [2 + √(x + 1))]²
2x + 1 = 4 + 4 √(x + 1) + (x + 1)
Simplify this to
x - 4 = 4 √(x + 1)
and now square both sides again and solve for x :
[x - 4]² = [4 √(x + 1)]²
x ² - 8x + 16 = 16 (x + 1)
x ² - 8x + 16 = 16x + 16
x ² - 24x = 0
x (x - 24) = 0
x = 0 or x - 24 = 0
x = 0 or x = 24
Both of these solutions are greater than -1/2; however, if x = 0, we get
√(2×0 + 1) - √(0 + 1) = √1 - √1 = 1 - 1 = 0 ≠ 2
so the only solution is x = 24.
Answer:
• √(2x + 1) is defined for 2x + 1 ≥ 0, or x ≥ -1/2
• √(x + 1) is defined for x + 1 ≥ 0, or x ≥ -1
So any solutions to this equation must fall in the interval x ≥ -1/2, or [-1/2, ∞).
To solve, move one of the root expressions to the right side, then square both sides:
√(2x + 1) = 2 + √(x + 1))
[√(2x + 1)]² = [2 + √(x + 1))]²
2x + 1 = 4 + 4 √(x + 1) + (x + 1)
Simplify this to
x - 4 = 4 √(x + 1)
and now square both sides again and solve for x :
[x - 4]² = [4 √(x + 1)]²
x ² - 8x + 16 = 16 (x + 1)
x ² - 8x + 16 = 16x + 16
x ² - 24x = 0
x (x - 24) = 0
x = 0 or x - 24 = 0
x = 0 or x = 24
Both of these solutions are greater than -1/2; however, if x = 0, we get
√(2×0 + 1) - √(0 + 1) = √1 - √1 = 1 - 1 = 0 ≠ 2
so the only solution is x = 24.
simplify pls do fast
The sum of the decimal values given is 0.93
Simplifying the decimal values can be done thus :
0.36 + 0.57Both values are in two decimal places, hence we can multiply by 100 to obtain a whole number .
0.36*100 = 36
0.57*100 = 57
Adding the whole numbers :
__36
+_57
_____
__93
Dividing the sum by 100 to convert to an equivalent decimal value,
93/100 = 0.93Therefore, the required value is 0.93
Learn more on decimals :https://brainly.com/question/78672
#SPJ1
A wildlife biologist is doing research on chronic wasting disease and its impact on the deer populations in northern Colorado. To estimate the difference between the proportions of deer with chronic wasting disease in two different regions, a random sample of 200 deer was obtained from one region and a random sample of 197 deer was obtained from the other region. The biologist checked for the following.
(200)(0.06)≥10
(200)(0.94)≥10
(197)(0.086)≥10
(197)(0.914)≥10
Which of the following conditions for inference was the biologist checking?
a. The population of deer within each region is approximately normal.
b. It is reasonable to generalize from the samples to the populations.
c. The samples are independent of each other.
d. The observations within each sample are close to independent.
e. The sampling distribution of the difference in sample proportions is approximately normal.
Answer:e. The sampling distribution of the difference in sample proportion is approximately normal.
Step-by-step explanation:
(200) (0.06) >= 10
(200) (0.94) >=10
(197)(0.086) >=10
(197)(0.914) >= 10
We test the sample proportions of it is normal :
Deer population 1:
Sample size, n1 = 200
Proportion, p1 = 0.06
q = 1 - p = 1 - 0.06 = 0.94
n1 * p = 200 * 0.06 = 12
n1 * q = 200 * 0.94 = 188
Deer population 2:
Sample size, n2 = 197
Proportion, p = 0.086
q = 1 - p = 1 - 0.086 = 0.914
n2 * p = 197 * 0.086 = 16.94
n2 * q = 197 * 0.914 = 180.06
Since for samples and proportions ;
n*p and nq ≥ 10 ;
We cm conclude that the sampling distribution of the difference in sample mean is appropriately normal.
The sampling distribution of the difference in sample proportions is approximately normal because samples and proportions are greater than or equal to 10.
Given :
A wildlife biologist is doing research on chronic wasting disease and its impact on the deer populations in northern Colorado. A random sample of 200 deer was obtained from one region and a random sample of 197 deer was obtained from the other region.For dear population 1, the sample size is 200 and proportion is 0.06.
\(\rm q_1 = 1-p_1=1-0.06=0.94\)
\(\rm n_1p_1=200\times 0.06=12\\\)
\(\rm n_1q_1=200\times 0.94 = 188\)
Now, for dear population 2, the sample size is 197 and the proportion is 0.086.
\(\rm q_2 = 1-p_2=1-0.086=0.914\)
\(\rm n_2p_2=197\times 0.086=16.94\)
\(\rm n_2q_2=197\times 0.914 = 180.06\)
Therefore, from the above calculations, it can be concluded that the sampling distribution of the difference in sample proportions is approximately normal because samples and proportions are greater than or equal to 10.
So, the correct option is e).
For more information, refer to the link given below:
https://brainly.com/question/795909
Anyone’s knows how do this and the answer?
Answer:
12 -16. 19
4. 8. 22
3. -9. -4
Step-by-step explanation:
13-1 = 12
-10-6= -16
12 - -7 = 12+7=19
6-2 = 4
Keep subtracting
Calcular los 3/5 de los 2/3 de las 3/4 de 560
For the fractions, the calculation of 3/5 of 2/3 of 3/4 of 560 is equal to 168.
How to solve fractions?To calculate 3/5 of 2/3 of 3/4 of 560, break it down step by step:
Step 1: Calculate 3/4 of 560:
3/4 × 560 = (3 × 560) / 4 = 1680 / 4 = 420
Step 2: Calculate 2/3 of the result from Step 1:
2/3 × 420 = (2 × 420) / 3 = 840 / 3 = 280
Step 3: Calculate 3/5 of the result from Step 2:
3/5 × 280 = (3 × 280) / 5 = 840 / 5 = 168
Therefore, 3/5 of 2/3 of 3/4 of 560 is equal to 168.
Find out more on fractions here: https://brainly.com/question/78672
#SPJ1
NO LINKS, WILL GIVE BRAINLIEST, please help me find the slope!!
Answer:
Step-by-step explanation:
30
What is 15% of 23? ( please show me how you get the answer.)
Answer:
3.45
Step-by-step explanation:
so the first step is to make 15% a fraction
this gives you 15/100 of 23
multiply 15 by 23 and get 345
divede 345 to get 3.45
Describe how the graph of the function is a transformation of the original function f.
y=f(x+16)
The graph of the function y = f(x + 16) is a transformation of the original function f. This transformation has shifted the graph of f to the right by 16 units on the x-axis. This means that the value of x in the original function has been increased by 16, which has an effect on the corresponding value of y in the transformed function.
For example, if the point (a, b) is on the graph of f, then the point (a + 16, b) will be on the graph of y = f(x + 16). The x-coordinate of the point has been increased by 16, and since the transformation is a horizontal shift, the y-coordinate remains unchanged.
In summary, the graph of y = f(x + 16) is a reflection of the graph of f about the vertical axis. The transformation has the effect of shifting the graph to the right, but preserving the shape and overall form of the original function.
●
Jamie went out to her grandfather's farm.
Her grandfather has pigs and chickens on his farm.
She noticed that there were a total of 26 heads and
68 feet among them. How many chickens and how
many pigs did her grandfather have?
Answer:
8 pigs
Step-by-step explanation:
Since every animal has only 1 head, a total of 26 heads suggests that there are 26 animals in total.
Suppose all animals are chickens.
Total no. of feet = 26 chickens × 2 feet
= 52 feet
Difference in total no. of feet = 68 feet - 52 feet
= 16 feet
Difference in no. of feet each animal has
= 4 feet (a pig) - 2 feet (a chicken)
= 2 feet
∴ No. of pigs = 16 feet ÷ 2 feet
= 8 pigs
I need your help please
Answer:
9.) A= 23mm².
P= 20mm.
T= PARALLELOGRAM.
Step-by-step explanation:
9.) A=(5+5) × 1/2 × 4.6
= (10) × 1/2 × 4.6
= 5mm× 4.6 mm
= 23mm².
P=(5+5+5+5)
= 20mm.
T= PARALLELOGRAM.
A school district wants to find out why dropout rates were lower at some schools rather than others. What statistical approach would be most appropriate?A) A regression with dropout rates as the independent variableB) A regression with dropout rates as the dependent variableC) A hypothesis test with a null hypothesis that the dropout rate is more than the highest dropout rateD) A confidence interval with the expected dropout rate as the meanE) A hypothesis test with a null hypothesis that the dropout rate is less than or equal to the highest dropout rate
Answer:
E) A hypothesis test with a null hypothesis that the dropout rate is less than or equal to the highest dropout rate
Step-by-step explanation:
The hypothesis test is the type of test that helped a scientist to determine the relationship between two variables-one constant independent variable and an dependent variable. For the dropout rates in the different schools, it would be better to use the hypothesis test for the evaluation.
helppppppppp pleaseeeeeeeeeeeeeee
Answer:
Number is yellow box=3
Step-by-step explanation:
We know this because the way we get that number is subtracting the two numbers above it, which is 8 and 5, which give us 3.
if you appreciated this, please consider giving me brainliest, it will help me a lot
Thank you,
Have a good day! :)
Suppose MarketOne is a marketing company that has small businesses for clients. MarketOne charges an upfront cost of $350 for new clients and an additional $195 per month to run and maintain the client's website. A linear equation could be used to relate the total cost, in dollars, of MarketOne's services and the number of months that the client's website is running. Which solution is viable for this situation? For full points, write the equation and show your work.
The number of votes received by Margie and Rachel are listed below. How many
TOTAL votes were cast in the election?
We have that Total votes cast in the election is the vote cast for Margie and Rachel summed up
\(Total\ vote=\sum Rachel +\sum Margie\)
It is important to note that an election comprise of two or more candidates facing off against each other to decide who a group of people want for a position
From the Question we are told that
There is suppose to be a table of votes cast
Generally the Total votes cast in the election is the vote cast for Margie and Rachel summed up
Therefore
\(Total\ vote=\sum Rachel +\sum Margie\)
For more information on this visit
https://brainly.com/question/24541453
please the answer fast i need it very importent
The length of line having mid point B ⇒ 7x - 2.
Given that,
B is the mid point of AC
And also given that
length of segment AB = 2x+5
And length of segment BC = 5x - 7
A straight path established by linking a group of points in a plane is known as a line. It is a one-dimensional form with only a length and no width or height. A line can extend indefinitely in both ends in opposite directions. To indicate a line, we can use upper case characters.
Now since B is the mid point of AC,
So, The line AC is sum of the line segment AB and line segment BC.
Therefore,
AC = AB+BC
= (2x+5)+(5x - 7)
= 7x - 2
Hence,
The length of AC is 7x - 2
Learn more about the equation of line visit:
https://brainly.com/question/18831322
#SPJ1
Solve for x in equation x^2-10x25=35
Answer: b
Step-by-step explanation:
x= 5+√35 and 5-√35
Consider all seven-digit numbers that can be created from the digits 0-9 where the first and last digits must be even and no digit can repeat. Assume that numbers can start with 0. What is the probability of choosing a random number that starts with 4 from this group
Answer:
\(P_4= 0.2\)
Step-by-step explanation:
From the question we are told that
Consider all seven-digit numbers
Created from the digits 0-9
Generally number of digits that starts with 6 is mathematically given as
The total amount of digits from 0-9(0,1,2,3,4,5,6,7,8,9 = 10
The total amount of even digits within 0-9 (0,2,4,6,8) = 5
The total amount of 3-digit numbers giving the first and last digits to be even = 5 * 10 * 5 = 250
The total 3-digit numbers giving the first digit is 4 and last digit is even = 1 * 10 * 5 = 50
Probability the number starts with 4
\(P_4 = \frac{50}{250}\)
\(P_4= 0.2\)
Bill keeps a colony of honeybees on his property. He has created an expression to represent the number of honeybees that are in the colony t years after he decided to create the colony. The expression Bill created is -16t4 + 160t2 – 144.
After deciding to create the colony, it took a fair amount of time to prepare before actually getting bees in his colony. After some time, the population in the colony started to decrease; eventually Bill lost his colony.
Set the term being squared from part b equal to x and rewrite the expression in terms of x.
Answer:
x is 12
Step-by-step explanation:
Without using models explain why 2 tenths times 3 tenths is equal to 6 hundredths. Use place value in your explanation
Answer:
0.2(2 tenths) times 0.3(3 tenths) = 0.06
Step-by-step explanation:
2 times 3 equals 6.
The 6 would have a 0 before it because you are using multiplication. If you were using addition, it would be 0.5(5 tenths) since you are adding tenths.
Simplify 7(x + 3). what is the answer
Answer: x = ( -3)
Step-by-step explanation:
7 ( x+3 ) = 7x + 21
7x = -21
7x ÷ 7 = -21÷7
X = ( -3)
What is the value of x? Enter your answer in the box. X = cm 5 cm 48 cm 40 cm
The value of x in the similar triangle is 6 units.
How to find side of similar triangle?Two triangles are said to be similar if their corresponding angles are congruent and the corresponding sides are in proportion .
Therefore, let's use the similarity ratio to find the value of x in the similar triangle as follows:
Hence,
5 / 40 = x / 48
48 × 5 = 40x
240 = 40x
divide both sides by 40
x = 240 / 40
x = 6
Therefore,
x = 6
learn more on triangle here:https://brainly.com/question/29191745
#SPJ1
What is the name of this polygon? rhombus rectangle square trapezoid A quadrilateral. What is the name of this polygon?
rhombus
rectangle
square
trapezoid
A quadrilateral. Each angle has a small square.ach angle has a small square.
Step-by-step explanation:
Rectangle: A quadrilateral with four right angles; a rectangle is a type of parallelogram. Square: A quadrilateral with four congruent sides and four right angles; a square is both a rhombus and a rectangle. Trapezoid: A quadrilateral with exactly one pair of parallel sides (the parallel sides are called bases)
A cube has a volume of 64 cubic inches. If you double the length of each edge what will be the volume of the new cube?
Answer:
512 cubic inches
Step-by-step explanation:
\( \sqrt[3]{64} = 4\)
\( {8}^{3} = 512\)
4 movie tickets cost $48. At this rate with is the cost of 1 movie tickets
Answer: $12 for one ticket.
Step-by-step explanation:
simply divide 48 by 4, that's how you find the price for one ticket.
true or false. the cross section of a rectangular prism is a prism
Answer:
true
Step-by-step explanation:
When the sum of x and 4 is multiplied by 2,the product is 14,find x.
Answer:
x = 3Step-by-step explanation:
According to the question, the equation is:
(x + 4) × 2 = 14x + 4 = 14 / 2x + 4 = 7x = 7 - 4x = 3Let's see
2(x+4)=14x+4=14/2x+4=7x=7-4x=3Kara drew 20 pictures. She drew 2/5 of them in art class. How many pictures did Kara draw in art class?
Answer: 8
Step-by-step explanation:
"Of" is the same as multiplication so,
2/5 × 20/1 = ?
20/1 is the same as 20. (20÷1 = 20/1)
In fraction multiplication, we multiply the numerators and then we multiply the denominators and get ↓↓↓↓
Below is a fraction.↓↓↓
2 x 20 40
______ = ____
5 x 1 5
Since 40 divided by 5 equals 8 then,
40/5 = 8
Therefore :
2/5 of 20 is 8.
So:
Kara drew 8 of the 20 pictures in art class.
If you are satisfied with my answer, consider making it the brainliest!
3) In a study of 600 community college students, 200 of them indicated that they are part-time students. What percent of the students are part-time students?
Answer: 33.3333333...%
Step-by-step explanation: 200/600=1/3
1/3 =33.3333333...%
Pls help I need this answer now As part of a class project, a university student surveyed the students in the cafeteria lunch line to look for a relationship between eye color and hair color among students. The table below contains the results of the survey.
Rounding the answer to two decimal places, the relative frequency of students with red hair among the sample population of students with gray eyes is approximately 0.63. Option D
To find the relative frequency of students with red hair among the sample population of students with gray eyes, we need to divide the number of students with gray eyes and red hair by the total number of students with gray eyes.
From the given table, we can see that there are 22 students with gray eyes and red hair.
The total number of students with gray eyes is the marginal total for gray eyes, which is 35.
To find the relative frequency, we divide the number of students with gray eyes and red hair by the total number of students with gray eyes:
Relative frequency = Number of students with gray eyes and red hair / Total number of students with gray eyes
Relative frequency = 22 / 35
Simplifying the fraction, we have:
Relative frequency = 0.6286
Rounding the answer to two decimal places, the relative frequency of students with red hair among the sample population of students with gray eyes is approximately 0.63.
Therefore, the correct answer is option OD) 0.63.
For more such questions on relative frequency visit:
https://brainly.com/question/3857836
#SPJ8