The possible rectangle's length and width are A) 1 cm and 15 cm and C) 3 cm and 5 cm
How to determine the possible rectangle's length and width?The given parameters are
Area = 15 square cm
The area is given as
Area = 15 square cm
The formula of area is
Area = Length x Width
Using the above formula, we have:
A) 1 cm and 15 cm ⇒ 15 square cm
B) 2 cm and 7 cm ⇒ 14 square cm
C) 3 cm and 5 cm ⇒ 15 square cm
D) 4 cm and 4 cm ⇒ 16 square cm
Hence, the possible rectangle's length and width are A) 1 cm and 15 cm and C) 3 cm and 5 cm
Read more about area at:
https://brainly.com/question/17335144
#SPJ1
Possible question
The area of a rectangle is 15 square cm
Which of the following could be the rectangle's length and width?
(Area = length x width)
Choose all answers that apply:
A) 1 cm and 15 cm
B) 2 cm and 7 cm
C) 3 cm and 5 cm
D) 4 cm and 4 cm
1) Convert 2-7i to trigonometric form
2) Use the n-th roots theorem to find the requested roots of the given complex number.
Find the cube roots of 125
Answer:
1) \(\sqrt{53}(\cos286^\circ+i\sin286^\circ)\)
2) \(\displaystyle 5,-\frac{5}{2}+\frac{5\sqrt{3}}{2}i,-\frac{5}{2}-\frac{5\sqrt{3}}{2}i\)
Step-by-step explanation:
Problem 1
\(z=2-7i\\\\r=\sqrt{a^2+b^2}=\sqrt{2^2+(-7)^2}=\sqrt{4+49}=\sqrt{53}\\\\\theta=\tan^{-1}(\frac{y}{x})=\tan^{-1}(\frac{-7}{2})\approx-74^\circ=360^\circ-74^\circ=286^\circ\\\\z=r\,(\cos\theta+i\sin\theta)=\sqrt{53}(\cos286^\circ+i\sin 286^\circ)\)
Problem 2
\(\displaystyle z^\frac{1}{n}=r^\frac{1}{n}\biggr[\text{cis}\biggr(\frac{\theta+2k\pi}{n}\biggr)\biggr]\,\,\,\,\,\,\,k=0,1,2,3,\,...\,,n-1\\\\z^\frac{1}{3}=125^\frac{1}{3}\biggr[\text{cis}\biggr(\frac{0+2(2)\pi}{3}\biggr)\biggr]=5\,\text{cis}\biggr(\frac{4\pi}{3}\biggr)=5\biggr(-\frac{1}{2}-\frac{\sqrt{3}}{2}i\biggr)=-\frac{5}{2}-\frac{5\sqrt{3}}{2}i\)
\(\displaystyle z^\frac{1}{3}=125^\frac{1}{3}\biggr[\text{cis}\biggr(\frac{0+2(1)\pi}{3}\biggr)\biggr]=5\,\text{cis}\biggr(\frac{2\pi}{3}\biggr)=5\biggr(-\frac{1}{2}+\frac{\sqrt{3}}{2}i\biggr)=-\frac{5}{2}+\frac{5\sqrt{3}}{2}i\)
\(\displaystyle z^\frac{1}{3}=125^\frac{1}{3}\biggr[\text{cis}\biggr(\frac{0+2(0)\pi}{3}\biggr)\biggr]=5\,\text{cis}(0)=5(1+0i)=5\)
Note that \(\text{cis}\,\theta=\cos\theta+i\sin\theta\) and \(125=125(\cos0^\circ+i\sin0^\circ)\)
It is hypothesized that the total sales of a corporation should vary more in an industry with active price competition than in one with duopoly and tacit collusion. In a study of the merchant ship production industry it was found that in 4 years of active price competition, the variance of company A’s total sales was 114.09. In the following 7 years, during which there was duopoly and tacit collusion, this variance was 16.08. Assume that the data can be regarded as independent random sample from two normal distributions. Test at the 5% level the null hypothesis that the two population variances are equal against the alternative that the variance of total sales is higher in years of active price competition.
Since the calculated F-value of 7.098 is greater than the critical value of 5.79, we reject the null hypothesis and conclude that the population variance of total sales during active price competition is higher than during duopoly and tacit collusion at the 5% level of significance.
How can we explain the above?For the above issue, the null and alternate hypotheses are as follows:
The population variations of total sales under duopoly, active price competition, and tacit cooperation are all identical.
In contrast to duopoly and implicit collusion, total sales population variance is larger under active price competition.
To test the null hypothesis, we must use a two-tailed F- test with a 5 % threshold of significance. The ratio of the sample variances is used to determine the F- statistic.
F = s1² / s2²
Where:
s1² - Sample Variance (Active price competition)
s2² - SAmple variance (Duopoy and Tacit collusion)
Since n1-1 = 3
and n2-1 = 6
F = 114.09 / 16.08
F = 7.098
Having derived same, we know that the critical values of F for a two-tailed test with 3 and 6 degrees of freedom at 5% level of significance are:
Critical Value (3) = 5.14
Critical Value (6) = 5.79
Therefore, since the F-value > Critical Value in both cases, we must reject the null hypothesis.
Learn more about null hypothesis at:
https://brainly.com/question/28920252
#SPJ1
tan(x-1) ( sin2x-2cos2x) = 2(1-2sinxcosx)
The equation is proved.
G\(`tan(x-1)(sin2x-2cos2x)=2(1-2sinxcosx)`\)
We need to prove the given equation. Solution: Using the identity \(`sin2x=2sinxcosx` and `cos2x=1-2sin^2x`\)
in the given equation, we get
\(`tan(x-1)(sin2x-2cos2x)=2(1-2sinxcosx)`⟹ `tan(x-1)(2sinxcosx-2(1-\)
\(2sin^2x))=2(1-2sinxcosx)`⟹ `tan(x-1)(4sin^2x-2)=2-4sinxcosx`⟹ `2sin(x-1)\)
\((2sin^2x-1)=2(1-2sinxcosx)`⟹ `2sin(x-1)(2sin^2x-1)=2(1-2sinxcosx)`⟹\)
\(`2sinxcos(x-1)(4sin^2x-2)=2(1-2sinxcosx)`⟹ `2sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=1-\)
\(sinxcosx`⟹ `2sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=sin^2x+cos^2x-sinxcosx`⟹\)
`\(2sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=(sinx-cosx)^2`⟹ `sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=(sinx-cosx)^2/2`\)
For `LHS`, using identity
\(`sin(90 - x) = cosx`⟹ `sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=(sinx-sin(91-x))^2/2`⟹\)
\(`sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=(-sin(x-1))^2/2`⟹ `sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=sin^2(x-\)
\(1)/2`⟹ `sinxcos(x-1)(4sin^2x-2)=sin^2(x-1)`⟹ `sinxcos(x-1)(2sin^2x-1)=1/2`⟹ `1/2=1/2`.\)
For more question equation
https://brainly.com/question/17145398
#SPJ8
help me now where are you all helppppp
A fraction means division.
To find the decimal equivalent of a fraction, divide the top number by the bottom number.
What is the Percentage of 23000?
Answer: 0.00435 If you do it by one.
0.0087 if you do it by two. And-
0.01304 if you do it by three.
I really hope this helps have a good day :)) (pls make brainliest im trying to each a goal!)
Step-by-step explanation:
Look at the square pyramid shown below. Which of the equation best represents volume of this pyramid terms of H?
F. V = 2h cubic units
G. V = 36h cubic units
H. V = 18h cubic units
J. V = 12h cubic units
Answer:
J. V = 12h cubic units
Step-by-step explanation:
Volume if a square pyramid = ⅓*a²*h
Where,
h = height = ?
a = edge = 6 in.
Plug in the values
Volume = ⅓*6²*h
V = ⅓*36*h
V = 12*h
V = 12h cubic units
Find the unknown side lengths in similar triangles PQR and ABC.
I need an explanation on how to get the answer
Answer:
a=18 b=24
Step-by-step explanation:
We know that BC=25 and QR=30, the key term is that they are similar triangles. Therefore, BC: QR=25:30=5:6. Then BA:A=5:6=15:X
x=a=18
20:b=5:6
b=24
A spinner with 10 equal sized slices has 4 yellow slices, 3 red, and 3 blue slices. Kala spun the dial 1000 times and got the following results.
Kala spun the spinner 1000 times and got the following results:
- Yellow: 400 times
- Red: 300 times
- Blue: 300 times
1. Calculate the amount of sales tax:
- The item costs $350 before tax.
- The sales tax rate is 14%.
- To find the sales tax amount, multiply the cost of the item by the tax rate:
Sales tax = $350 * 0.14 = $49.
2. Determine the total cost of the item including tax:
- Add the sales tax amount to the original cost of the item:
Total cost = $350 + $49 = $399.
3. Analyze the spinner results:
- The spinner has 10 equal-sized slices.
- There are 4 yellow slices, 3 red slices, and 3 blue slices.
- Kala spun the dial 1000 times.
4. Calculate the frequency of each color:
- Yellow: Kala got 400 yellow results out of 1000 spins.
- Red: Kala got 300 red results out of 1000 spins.
- Blue: Kala got 300 blue results out of 1000 spins.
5. Calculate the probability of landing on each color:
- Yellow: Probability = Frequency of yellow / Total spins = 400 / 1000 = 0.4.
- Red: Probability = Frequency of red / Total spins = 300 / 1000 = 0.3.
- Blue: Probability = Frequency of blue / Total spins = 300 / 1000 = 0.3.
For more such questions on spinner, click on:
https://brainly.com/question/32737567
#SPJ8
convert from rectangular to spherical coordinates. (use symbolic notation and fractions where needed. give your answer as a point's coordinates in the form (*,*,*).)(5, π/8, 0) ->
The spherical coordinates of the given rectangular coordinates are (10, 0, 60).
The cartesian coordinate or rectangular coordinates describes the location of a point in space using an ordered triple where each coordinate represents a distance. The spherical coordinate system describes the location of a point in space using an ordered triple where coordinate describes one distance and two angles. In the spherical coordinate system, a point is represented by the ordered triple (ρ, θ, φ).
The equations which are used to convert from rectangular coordinates to spherical coordinates are:
ρ^2=x^2+y^2+z^2
tan〖θ= y/x〗
φ=arccos〖z/√(x^2+y^2+z^2 )〗
The given rectangular coordinates are (5√3, 0, 5). Hence,
ρ^2=〖(5√3)〗^2+0^2+5^2 ≈ 100
ρ ≈ √100 ≈ 10
tan〖θ= 0/(5√3)=0〗
θ= tan^(-1)0=0
φ=arccos〖5/√(〖(5√3)〗^2+0^2+5^2 )〗= arccos 5/10=arccos0.5 ≈ 60
Note: The question is incomplete. The complete question probably is: Convert from rectangular to spherical coordinates. (Use symbolic notation and fractions where needed. Give your answer as a point's coordinates in the form (*,*,*). (5√3, 0, 5)
Learn more about Spherical coordinates:
https://brainly.com/question/4465072
#SPJ4
3,998-(-7)= can you please help me with this problem
Answer:
4005
Step-by-step explanation:
3,998 - (-7) = ?
Two negative signs will make a positive sign.
3,998 - (-7) = 3998 + 7 = 4005
So, the answer is 4005
Determine whether one figure is a dilation of the other. Complete the justification of your answer.Triangle XYZ has angles measuring 53° and 23º. Triangle X'Y'Z' has angles measuring 23°and 90°.Triangle X'Y'Z' is not a dilation of Triangle XYZ. The ratios of the lengths of the correspondingsides are equal because the triangles havethree pairs of congruent angles.havedo not have
If one triangle is the dilation of the other triangle, then they are similar
The addition of the angles in a triangle is equal to 180°
Triangle XYZ has angles measuring 53° and 23º, then the third angle measure:
53° + 23° + x = 180°
x = 180° - 53° - 23°
x = 104
AA similarity postulate states that If two angles in one triangle are congruent to two angles in another triangle, the two triangles are similar
In this case, the two triangles have only one angle in common, then the AA postulate is not satisfied, and the triangles are not similar nor dilated.
Triangle X'Y'Z' is not a dilation of Triangle XYZ. The ratios of the lengths of the corresponding sides are not equal because the triangles do not have three pairs of congruent angles.
A band expects to put 16 songs on their next CD. The band writes and records 50% more songs than they expect to put on the CD. During the editing process, 75% of the songs are removed. How many songs will there be on the final CD?
(I NEED HELP FAST:O)
Answer:
15 songs of 14 I am not sure
Which lengths represent the side lengths of a right triangle.
Triangle 1: 4,6,10
Triangle 2:6,8,10
Triangle 3:10,24,25
Answer:
Triangle 2
Step-by-step explanation:
a^2+b^2=c^2
6^2+8^2=10^2
36+64=100
100=100
Given the function hG) = -x²+3x+9determine the average rate ofchange over the interval x=-2 & X=3
The average rate of change is 20 over that interval. [-2,3]
1) h(x) =x²+3x+9 [-2, 3]
h(-2) = (-2)²+3(-2)+9
h(-2) = 4+6+9
h(-2)=7
h(3) =(3)² +3(3) +9
h(3) =9 +9 +9
h(3)= 27
The average rate of change =
27-7/3-2 = 20/1 = 20
So Average rate of change over the interval [-2,3] is 20
For 6 consecutive days, Alejandro studied for 5 minutes more each day than he did the previous day. Which best represents the change in the amount of time that Alejandro studied on the first day to the amount of time he studied on the last day? –30 minutes –11 minutes 11 minutes 30 minutes
Answer:
it is on ed it is 30
Step-by-step explanation:
Answer:
30 minutes
Step-by-step explanation:
Find the slope of the line to the right.
9514 1404 393
Answer:
-3/2
Step-by-step explanation:
Points are marked 2 units apart on the x-axis. Between a given point and the one to its right, the y-value changes by -3. The slope is ...
slope = rise/run = (change in y)/(change in x)
slope = -3/2
Since the enactment of a smoking ban in a particular city, the number of smokers has slowly declined. Statistics show that the number of smokers in this city has decreased for four consecutive months by 3%, 2%, 5%, and 2%. What was the overall percentage decrease in the number of smokers during this four month period? Round your answer to the nearest tenth of a percentage point.
Answer:
11.5%
Step-by-step explanation:
Let the number of smokers before ban = 100
Decrease in 1st month = 3% , of 100 = 3
Smokers after 1st month = 100 - 3 = 97
Decrease in 2nd month = 2%, of 97 = 1.94
Smokers after 2nd month = 97 - 1.94 = 95.06
Decrease in 3rd month = 5%, of 95.06 = 4.75
Smokers after 3rd month = 95.06 - 4.75 = 90.31
Decrease in 4th month = 2%, of 90.31 = 1.80
Smokers after 4th month = 90.31 - 1.80 = 88.51
Decrease in smokers after 4th month = (Decrease / old value) x 100[ (100 - 88.51) / 100 ] x 100 = (11.49 / 100) x 100
= 11.5%
A seven-sided number cube with sides numbered 1, 2, 3, 4,
5, 6, 7 is rolled. What is the probability that an odd number
or a seven is rolled?
a) 4/49
b) 3/6
c) 4/7
d) 14/15
Answer:
a
Step-by-step explanation:
Answer:
c. 4/7
Hopefully this helped!
-Lavender Vye
The probability of a golden retriever catching a tennis ball in mid-air is 78%. Find the probability that a golden retriever catches three tennis balls in mid-air.
Answer:
53.1441%
Step-by-step explanation:
Assuming each event is independent of one another, the probability of catching the tennis ball three times in a row is
(0.81)^3 = (0.81)*(0.81)*(0.81) = 0.531441
This converts to 53.1441%
the probability that a golden retriever catches three tennis balls in mid-air is 53.1441%.
What is probability?Probability can be defined as the ratio of the number of favorable outcomes to the total number of outcomes of an event.
here, we have,
Assuming each event is independent of one another,
the probability of catching the tennis ball three times in a row is
(0.81)^3 = (0.81)*(0.81)*(0.81) = 0.531441
This converts to 53.1441%
hence, the probability that a golden retriever catches three tennis balls in mid-air is 53.1441%.
To learn more on probability click:
brainly.com/question/11234923
#SPJ2
Find the two solutions to the equation below.
(x – 3)(x − 2) = 0
Anyone know how to do it
Answer:
You have two brackets..divide them as
x-3=0 and x-2=0
so x=3, x=2
The solutions to the equation ( x – 3 )( x − 2 ) = 0 using factors equal to zero are x = 3 and x = 2.
To find the solutions to the equation ( x – 3 )( x − 2 ) = 0, we set each factor equal to zero and solve for x. This is because the product of two factors is equal to zero only if at least one of the factors is zero.
Setting ( x – 3 ) = 0:
x – 3 = 0
x = 3
Setting ( x − 2 ) = 0:
x − 2 = 0
x = 2
Therefore, the solutions to the equation ( x – 3 )( x − 2 ) = 0 are x = 3 and x = 2.
To know more about equation click here :
https://brainly.com/question/28741857
#SPJ2
Draw an abacus and illustrate this expression 4×8⁴+2×8²+4×8⁰ on it
According to the information, this number on an abacus would look like this: tens of a thousand = 10,000, units of a thousand = 6,000, hundreds = 500, tens = 10, and units = 6.
How to illustrate this value on an abacus?To illustrate this value on an abacus we must find the number of this operation as shown below:
4 * 8⁴ + 2 * 8² + 4 * 8⁰4*4,096 + 2*64 + 4*116,384 + 128 + 416,516Now we must express it in an abacus, then we must separate each number by classifying it in the type of units to which it corresponds as shown below:
ten thousand = 10,000thousand units = 6,000hundreds = 500tens = 10units = 6Learn more about abacus in: https://brainly.com/question/13385199
#SPJ1
Mariam went to the store to buy some apples. The price per pound of the apples is $6 per pound and she has a coupon for $2.25 off the final amount. With the coupon, how much would Mariam have to pay to buy 3 pounds of apples? Also, write an expression for the cost to buy p pounds of apples, assuming at least one pound is purchased.
Answer:
tell mariam to ask the shop keeper
Step-by-step explanation:
Does this look correct again?
Answer:
Correct
Step-by-step explanation:
This is correct because if you divide fourteen by one fourth the answer would be fifty-six teddy bears.
Find the surface area of the prism.
Answer:
D
Step-by-step explanation:
Base area = (leg 1 x leg 2)/2 = (9 x 12)/2 = 54 ft^2
Base perimeter = leg 1 + leg 2 + hypotenuse = 9 + 12 + 15 = 36 ft
LA= base perimeter x 24 = 36 x 24 = 864 ft^2
SA = 2 x base area + LA = 54 x 2 + 864 = 972 ft^2
How many centiliters are in 0.00005 liters?
0.00005 L = [?] cL in standard form.
The number of centilitres which is equivalent to 0.00005 liters as required to be expressed in standard form is; 5 × 10-² cL.
What is the number of centilitres in 0.00005 litres?Recall that; it follows from metric systems that;
100 centilitres = 1 litres.
On this note, it follows from proportion that the number of centilitres present in 0.00005 litres as required is;
= 0.00005 × 100 centilitres
= 0.005 centilitres.
Ultimately, when expressed in standard form, it follows that the number of centilitres in 0.00005 liters is; 5 × 10-² cL.
Read more on standard form;
https://brainly.com/question/20956320
#SPJ1
Jenny won a charity raffle. Her prize will be randomly selected from the 9 prizes shown below. The prizes include 4 rings, 3 cameras, and 2 headsets.
Prizes
(a) Find the odds against Jenny winning a headset.
(b) Find the odds in favor of Jenny winning a headset.
The odds against Jenny winning a headset are 88.89% or 8 out of 9, and the odds in favor of Jenny winning a headset are 11.11% or 1 out of 9.
Since Jenny won a charity raffle, and her prize will be randomly selected from the 9 prizes shown below, and the prizes include 7 rings, 1 camera, and 1 headset, to find the odds against Jenny winning a headset, and find the odds in favor of Jenny winning a headset, the following calculations must be performed:
· 1 headset out of 9 total prizes
· 1/9 = headset
· 1/9 x 100 = 11.11%
· 100 - 11.11 = 88.89%
Therefore, the odds against Jenny winning a headset are 88.89% or 8 out of 9, and the odds in favor of Jenny winning a headset are 11.11% or 1 out of 9.
30 POINTS AND BRAINLIST FOR RIGHT ANSWER
Arpitha lined up the interior angles of the triangle along the line below.
What is the measure of angle A?
22°
59°
77°
120°
Answer:
59°
Explanation:
If you add the angles 99° from angle C in the top shape and add 22° on the bottom shape it will give you 121°. When you get this subtract it from 180°
180°-121°= 59°
So, it's 58°
You can check by adding 180°+121°+59° = 180°
What next number 3 4 6 9 13 18 24
Answer:
I think it 31
Step-by-step explanation:
Answer:
31
Step-by-step explanation:
3+1=4
4+2=6
6+3=9
9+4=13
13+5=18
18+6=24
24+7=31
you start with one 3+1=4but everytime you add you add an extra 1
The roots of the quadratic equation $z^2 + bz + c = 0$ are $-7 + 2i$ and $-7 - 2i$. What is $b+c$?
Answer:
67
Step-by-step explanation: Given the quadratic equation $z^2 + bz + c = 0$, Vieta's formulas tell us the sum of the roots is $-b$, and the product of the roots is $c$. Thus,
\[-b = (-7 + 2i) + (-7 - 2i) = -14,\]so $b = 14.$
Also,
\[c = (-7 + 2i)(-7 - 2i) = (-7)^2 - (2i)^2 = 49 + 4 = 53.\]Therefore, we have $b+c = \boxed{67}$.
There are many other solutions to this problem. You might have started with the factored form $(z - (-7 + 2i))(z - (-7 - 2i)),$ or even thought about the quadratic formula.
This is the aops answer :)
The required value of b+c is 39.
What is a quadratic equation?A quadratic equation is an equation of second order. Quad implies the square power, it is also called equation of degree 2.
The standard form of a quadratic equation is ax² + bx + c = 0.
Where a, b and c are constants.
The given quadratic equation,
z² + bz + c = 0
Also, the roots of the equation are -7 + 2i and -7 - 2i.
The sum of the roots
b / 1= -7 + 2i + -7 - 2i
b= -14
The product of the root
c/1 = (-7 + 2i)(-7 - 2i ) = 49 - (2i)² = 49 - 4i² = 49 + 4 = 53
c = 53
The required value of b and c
b + c = 53 - 14 = 39
The value of b + c is 39.
To know more about Quadratic equation on:
https://brainly.com/question/17177510
#SPJ2
PLEASE ANSWER ASAP FOR BRAINLEST, REALLY EASY QUESTION!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Answer: 3.2%
Step-by-step explanation: i searched it up